2011.10.05. 17:55, Jégmaci
Megcáfolom a közhiedelmet, miszerint csak rossz kötelező olvasmányok vannak.
Bár az igaz, hogy középiskolában jóval több olyan olvasmányt kényszerítenek ránk, amikhez nagy kitartás szükségeltetik, lásd Ivan Iljics halála (A címszereplő felújítja a házát, leesik a létráról, beveri valamelyik szervét [azt hiszem, a veséjét] az ablakkilincsbe és meghal. Mindezt jó sok oldalban [szegény esőerdők!]), A vadkacsa, Az orr, A köpönyeg (Az orosz írók eléggé részegek lehettek, amikor ezek az olvasmányok teljes fegyverzetben [éreztem a kést a hasamban az olvasásuk közben] kipattantak a fejükből), Mario és a varázsló (60 oldal tömör semmi. -60 oldal? –Kérdeznétek. –Igen, de igazi állatkínzás), és még van egy pár.
Na meg persze nem kevés azon könyveknek a száma, amikre nem vitt rá a lélek, hogy elolvassam, például Iliász, Szigeti veszedelem, Antigoné, Odüsszeia, Tartuffe [Hű, 9.-ben csak a Rómeó és Júliát olvastam? :D], Anyegin (pedig filmben nem volt rossz, de könyvben valamiért kihagytam), Vörös és fekete (filmben kifejezetten tetszett, de a könyv elég unalmasra sikeredett, bocs, Stendhal bácsi!), Az apostol (Esküszöm, elkezdtem olvasni, de nem akartam tovább szenvedni és inkább bedobtam a sarokba :D), Az aranyember (Végül is ez sem hangzott rosszul, amikor megbeszéltük, de a lustaság fél egészség)
Bezzeg, amikor az általános iskolában koptattuk a padokat! Tele volt a tanév jobbnál jobb olvasmányokkal. Lassie hazatér, A két Lotti, A Pál utcai fiúk (Négyszer olvastam, és a mai napig az egyik kedvenc könyvem ^^), Egri csillagok.
Most ugorjunk ismét a középsulira. Már felsoroltam a rémesebbnél rémesebb műveket, így most következzen egy kis biztató a fiatalabb korosztálynak. A Rómeó és Júlia, a Candide, a Bánk bán, az Árvácska és az Édes Anna kifejezetten tetszettek. {Az Édes Annáról a közeljövőben szeretnék blogolni, de nem igazán a könyvről, inkább a regény által kiváltott érzelmeimről)
Az ember tragédiájáról pedig annyit, hogy nagyjából fél éven keresztül olvastam az első 8 színt, mivel nagyon nem tetszett. Tulajdonképpen sosem olvastam el végig (csak a már említett első 8 színt, illetve a tanárnő által annyiszor emlegetett 12., 13., 14. és 15. színt), de amikor megértettem a mű mondanivalóját, nagyon megtetszett. Alapmű, és szerintem hozzátartozik az általános műveltséghez, legalább az, hogy tudjuk, miről szól.
Összegzés: Sosem tudhatod, hogy mibe botlasz bele. Lehet, hogy a mindenki által gyűlölt könyv lesz végül a kedvenced. Olvasásra fel! ;)
Jújújúj, most akkor én is kifejtem a véleményemet ezekről a könyvekről. :D
Ivan Iljics halálát nem olvastam, nem volt kötelező, helyette volt a Bűn és bűnhődés... Egyszer elkezdtem németül olvasni, de 40 oldal után feladtam. Nem azért, mert nem értettem, hanem mert unalmas volt.
Az orr sem volt kötelező, A köpönyeget olvastam, de már nem emlékszem, miről szólt. A vadkacsa szerintem nem volt olyan rossz, nálam a még élvezhető kötelező kategóriába tartozik. Plusz norvég, úgyhogy nem mondhatok róla rosszat. :D Ah, már a könyökömön jön ki a skandináv irodalom.
A Mario és a varázsló is egészen élvezhető szerintem. Amitől nagyon szenvedtem utolsó évben, az az Iskola a határon és a Tündérkert volt.
Íliász nem volt kötelező, Szigeti veszedelmet én sem olvastam, csak bemagoltam a sztorit érettségire. Megpróbáltam elolvasni, de az első versszaknál feladtam.
Antiganyét is olvastam, de csak arra emlékszem, hogy a végén meghalt. Biztosan mélyen megérintett a történet. XD
Odüsszeiából csak pár részletet kellett elolvasnunk, az nem volt annyira szörnyű, mint amilyennek mondják. Az osztállyal megnéztük filmen, az tetszett.
A Tartuffe és a Vörös és fekete tetszett, bár egy kicsit lassan indult be a cselekmény. Nekem a film nem tetszett annyira, szerintem könyvben sokkal jobb.
Az apostolt nem olvastam el, Az aranyembernek pedig nem jutottam a végére, pedig amúgy tetszett a sztori.
A Rómeó és Júliát nem bírtam végigolvasni, elegem volt a sok szenvedésből, 200 oldallal előbb is öngyilkosok lehettek volna.
Candide és az Édes Anna jóóó. :D Nálunk majdnem mindenki az Édes Annát akarta húzni magyaron. Én nem, én a Mester és Margaritát, nekem a tavalyi olvasmányok közül az a könyv nagyon tetszett. De sajnos egyedül voltam az osztályban.
A Bánk bán engem annyira nem fogott meg. Plusz annyira nem is szeretem a drámákat.
Egyébként a 12.-es kötelezők közül még a Tóték tetszett. Nektek el kell ezt olvasnotok? Ó, és el ne felejtsem A gyertyák csonkig égnek és Az ajtót. Nekem ezek is tetszettek.
Egyébként az általános iskolás kötelezők nem feltétlenül jók. Nekünk pl. nyolcadikban kötelező volt az Ábel a rengetegben. Nekem egyáltalán nem tetszett ez a könyv. A kőszívű ember fiai sem lett nagy kedvencem.
A Pál utcai fiúk, A két Lotti, a Szent Péter esernyője, Kincskereső kisködmön viszont nagyon tetszett.
Az Egri csillagokat is élveztem anno, viszont ma már nem hinném, hogy végig tudnám olvasni.
Kíváncsi leszek a jövő évi kötelezőinkre... Érdekes lesz ónorvég nyelven olvasni. :D (Najó, nem hiszem, hogy ezzel indítanánk, de mondjuk egy eredeti Ibsen v. Hamsun drámát kihívás lesz olvasni.)
Húh, jó sokat írtam a semmiről, de nagyon élveztem. :)