2012.01.05. 21:15, Jégmaci
Először is boldog új évet kívánok minden kedves olvasómnak, időben. Remélem jól szórakoztatok az év utolsó és egyben a következő év legelső buliján, és nem ittátok le magatokat a sárga földig. Vagy az alá. :P
A következőkben a média házi dolgozatomat olvashatjátok, gondoltam bemásolom, hátha érdekel valakit. :D A téma a címben található. Gratulálok, ha valaki végigolvassa! :D
A dokumentumfilmek célja a valóság „dokumentálása.”. Többféle dokumentumfilm létezik, a legtöbb valós eseményeket, valós – a korábbi korokban élt vagy a 21. században élő – személyeket tesz a film témájává, a kamera középpontjává.
Másik célja, hogy felhívja az emberek figyelmét különböző problémákra, ezáltal javítani lehessen a társadalmi, illetve gazdasági problémákon.
Azonban manapság az emberek egyre kevésbé érdeklődnek a világ dolgai iránt, csökken a tudás iránti vágyuk, látókörük egyre szűkül. A felnövekvő generáció ebbe az értékromlásba született. A közönséges emberek életének követése iránt nagyobb érdeklődést mutatnak, mint bármi más iránt. Az ilyen műsorokat nevezzük valóságshow-knak, amik sajnos egyre jobban kiszorítják bizonyos adók műsorlistájáról az értékeket tartalmazó programokat. A valóságshow-k értelmetlen, értékvesztett adások, amik nevükkel ellentétben nem a valóságot mutatják be, hanem túlzó viselkedésű személyek próbálják önmagukat híressé tenni, ami sikerül is, hiszen az emberek nap, mint nap erről beszélnek. Még az is ismeri a műsor minden egyes mozzanatát, aki egy percig sem nézte.
De nem csak valóságshow-kat sugároznak a televíziók. Jelentős szerephez jutnak az érzelmekkel túltelített latin-amerikai szappanoperák is. Ezek a sorozatok nem sugároznak túl sok mondanivalót, nem nevettetnek meg, hanem az érzelmekre helyezik a hangsúlyt. A történet mindig többnyire ugyanaz, tele van (előre kiszámítható) cselszövésekkel, „váratlan” fordulatokkal, sírással, be nem teljesedő szerelmekkel. Sokan becsmérlően vélekednek róluk, s a valóságtól túlzottan elrugaszkodott, igénytelen, „bugyuta” műfajnak tartják őket. Ilyen szappanopera / telenovella például az Esmeralda; a Rubí, az elbűvölő szörnyeteg; a Betty, a csúnya lány; a Titkok és szerelmek.
A hírműsorok és politikai adások is nagy részét teszik ki a műsornak, az embereket ezek érdeklik a legjobban. A technika fejlődésével teret hódítottak a másik kontinenseken őshonos sportok, mint például az amerikai és az ausztrál futball. Az újdonságok mindig nagy hírre tesznek szert, ezért sokkal többen nézik. Másrészt pedig a sportműsorok – legyen az hagyományos vagy új – nagyon szórakoztatóak. Egy fárasztó nap után jobban esik ledőlni a televízió elé és szemünkkel rátapadni a képernyőre, ahol éppen egy izgalmas kosár-, futball-, vagy röplabdamérkőzés folyik, mint a madárcsicsergés különböző formáit elemző kutatót hallgatni.
Azonban azzal, hogy a dokumentumfilmeket teljesen kiszorítják a TV képernyőjéről, nem értek egyet, hiszen csak a kereskedelmi csatornák (TV2, RTL Klub) adásából tűntek el teljesen. Néhány csatorna azonban kifejezetten a dokumentumfilmekre, azon belül is a természetfilmekre, ismeretterjesztő filmekre és portréfilmekre specializálódott.
Azonban a valóságshow –k megjelenése és elterjedése csak egyetlen válasz a kérdésre. Ott van még az internet és az időhiány is.
Ebben a rohanó világban már senkinek sincs ideje leülni, nyugodtan eltölteni néhány órát a családjával vagy akár egyedül. Az embereket feszélyezi a dokumentumfilmek lassúsága, békessége. Zavarja őket, hogy nem olyan pörgős, mint egy akciófilm, nincs információáradat, és nincs felesleges idejük arra, hogy lelassuljanak, ezáltal jól érezzék magukat a dokumentumfilmek világában, élvezzék azt. Aki azonban erre időt szán, megismeri a világ minden egyes részét, művelt lesz, és akármiről el lehet vele beszélgetni, nem csak arról, hogy kit szavaztak ki a ValóVilágban, vagy ki jutott tovább az X-Faktorban és a Csillag születikben. Az értékomlás itt is jelen van, az emberek többsége nem azt díjazza, aki valóban tehetséges, és már eddig is sokat tett azért, hogy közelebb kerüljön az álmaihoz, hanem azt, aki nevetségessé teszi magát és a világhálóra való felkerüléssel az egész országot is.
Említettem az internetet is mint fontos ok. Az internetnek számos előnye és hátránya van, és nagy szerepet játszik a tudásanyag kézzel fogható részének visszaszorításában. Régebben, még a modern, elektronikus cikkek elterjedése előtt csak lexikonokból, szakkönyvekből és különböző dokumentumfilmekből szerezhettünk tudást. Ezzel szemben most pár kattintással akármire rákereshetünk a világhálón, akár az otthon kényelmében is.
Ráadásul manapság az emberek már kevésbé érdeklődnek a régi korok iránt, inkább a modern technológia érdekli őket, ami csak kevés műsorban van jelen.
Azonban a modern világ nem csak hátrányára, hanem előnyére is vált a dokumentumfilmeknek. Különböző fejlesztésekkel még mélyebben érinthetünk egy-egy témát, még többet tudhatunk meg a világról.