Üzenet a Földre2012.03.31. 22:12, Jégmaci
Mostanában egyre többet foglalkozom a környezetemmel – akarva-akaratlanul. Angolból éppen ezt a tételt tanulom, a Nők Lapjában hétről hétre cikksorozatot jelentetnek meg a témáról, illetve az elmúlt időszakban három filmet is megnéztünk médián a környezetszennyezésről, globális felmelegedésről, illetve az állatok pusztulásáról.
Az első filmből, amely „A pingvinek vándorlása” címet viselte, összesen 40(?) percet láttam.
Aranyos történet – lenne, ha nem beszélnének benne a pingvinek. A narrátor helyett egy férfi és egy női hang beszélget a pingvinek nevében. Gáz, szánalmas, idegesítő és totál abszurd. Tönkretette a film minőségét…
A második film (A jövő farmja) egy fokkal érdekfeszítőbb volt, mint az előző. A biogazdaságot állította szembe a hagyományos, műtrágyát használó gazdasággal, és lám, sok okosságot elsajátítottunk a témával kapcsolatban. Kár, hogy senki sem tervezi a mezőgazdaságban való elhelyezkedését.
Azonban a harmadik film már jóval érdekesebb volt. A címe „Kegyetlen igazság”, 98 perces, ti is megtekinthetitek youtube-on ide kattintva.
Ráadásképpen, mindenki legteljesebb örömére minimum 3 oldalas házi dolgozatot kellett írnunk a három filmről a saját véleményünkkel megfűszerezve. A tanár mániája, hogy plagizálunk, azaz bemásoljuk az egészet valamilyen internetes oldalról. Hát egészségére. :D
Íme a házi dolgozatom, gratulálok, ha végigolvassátok. :D
„Napjainkban egyre többször vetődik fel a környezetszennyezés, a globális felmelegedés kérdése. Sokan talán azt mondják, hogy őket hidegen hagyja ez a téma, de mára már világossá vált, hogy nem mehetünk el mellette szó nélkül.
A környezet fontosságára hívja fel a figyelmünket mindhárom megtekintett film.
Az első film címe „A pingvinek vándorlása” volt. Ebben a filmben megörökítették a császárpingvinek kitartását, életmódját, azt, hogyan dacolnak nap, mint nap a faggyal, a zord hideggel, az élelemhiánnyal, és a rájuk leselkedő ragadozókkal, a fókákkal. Emellett kicsinyeiket is fel kell nevelniük.
Az állatok nagyszerűségre itt is megnyilvánult. Kitartóak, kötődnek fajtársukhoz, elsősorban közeli rokonhoz ragaszkodnak. Akár életük árán is megvédik a másikat, ezzel lehetőséget adnak arra, hogy továbbadják a génjeiket. A fajfenntartásért hihetetlen áldozatokat képesek hozni.
Túlélni akarásuk és önfeláldozásuk példaértékű lehet az ember számára.
A második film, „A jövő farmja” más szemszögből közelíti meg a problémát. Összehasonlítja a hagyományos, a modern és a biogazdaságot. Sajnos rengeteg negatív fejlődésen ment keresztül a mezőgazdaság, már a második ipari forradalomtól kezdve. Az egyik legnagyobb problémát a műtrágyázás jelenti. A műtrágya rengeteg méreganyagot, köztük nitrogént és foszfort tartalmaz. Ezek a káros anyagok belekerülnek a talajvízbe, majd a folyó- és tóvizekbe, a tengerekbe, az óceánokba. Így bekerülnek a víz körforgásába. A víz nélkülözhetetlen az élőlények számára, csakhogy az éltető vízzel együtt a mérgező anyagok is bekerülnek a növényekbe, az állatok szervezetébe, így a mi testünkbe is, a csecsemők szervezetébe kerülve pedig különösen veszélyes!
A film felhívja a figyelmünket az egyre fogyatkozó kőolajra. Az olaj- és gázfelhasználás manapság természetes fogalom, de arra csak kevesen gondolnak, hogy ezek a nem megújuló energiaforrásokhoz tartoznak, és nem is olyan sokára kifogy ez a forrás.
A film készítői megpróbálják felhívni a közvélemény figyelmét erre a problémára is, bemutatják azokat a kezdeményezéseket, amelyek a természet világát jobban kímélő technológiákat, és az ezekhez illeszkedő életmódokat népszerűsítik.
A jövő farmja alapelveit akár a magyar gazdaságban is lehetne alkalmazni, csupán nemzeti összefogásra és természetesen pénzre lenne szükség a megvalósításához.
A harmadik film a „Kellemetlen igazság” címet viseli, és már komolyabb témákat mozgat meg. A film főszereplője Al Gore, aki elvesztette a választásokat George Bush-sal szemben. Azonban ő nem adta fel, életét annak szentelte, hogy jobbá tegye bolygónkat. Ez a megrendítő film sok igazságot tár fel, és kutatásokkal, a kutatások grafikonjaival támasztja alá mondanivalóját. Szörnyű tényeket közöl, előrevetíti az adatokból megjósolható közeli jövőt.
Ez a jövő sokszor szomorú, megdöbbentő, sőt kétségbeejtő, de így képes tudatni az átlagemberekkel, hogy fel kell ocsúdniuk a tétlenségből, és tenniük kell valamit, mielőtt túl késő lenne.
De addig is számolnunk kell az egyre több és egyre nagyobb károkat okozó, egyre több emberi áldozatot követelő környezeti katasztrófákkal, hurrikánokkal, cunamikkal, árvizekkel, földrengésekkel, és még sorolhatnánk.
De Al Gore meg van győződve arról is, ha idejében felnyitjuk a szemünket, és teszünk azért, hogy mérsékeljük a problémát, akkor le lehet lassítani a pusztulást, ha visszafordítani már nem is tudjuk azt, amit eddig tönkretett az emberiség ezen a csodálatos bolygón.
Nem csak a nagy gyárak, több apró változás is hozzájárult az időjárás gyökeres megváltozásához, egyre szélsőségesebbé válásához.
Így ez a három film nem csak a mezőgazdaságban foglalkozóknak vagy a politikusoknak ajánlott, kötelező lenne megnézni minden embernek. Felnyitja a szemünket a világ legaktuálisabb problémáinak bemutatásával, megváltoztatja gondolkodásmódunkat is.
Így voltam ezzel én is. Elsősorban az utolsó film volt rám nagy hatással. Elgondolkodtam a látottakon és a hallottakon, azóta megpróbálok minél több információt begyűjteni arról, hogy mit tehetnék én, egyszerű ember a környezetért.
Rengeteg módja van annak, hogy jobbá tegyük élőhelyünket. Ennek a legegyszerűbb módja a szelektív hulladékgyűjtés. A házunkhoz közel van négy szelektív hulladékgyűjtő konténer, ahová rendszeresen elviszem a műanyag palackokat, az üvegeket és a papírt.
De még apróbb megszorításokkal is segíthetünk a környezeten. Ha lekapcsoljuk a villanyt az adott helységben, ahol éppen nem vagyunk ott, vagy elzárjuk a csapot fogmosás, illetve mosogatás közben, a fürdés helyett a zuhanyozást választjuk, vagy csak rárakjuk az edényre a fedelét vízforralásnál.
Azzal is sokat segíthetünk, ha energiatakarékos háztartási gépeket veszünk, amik ugyan drágábbak, de hamar megtérül az áruk. Nem is beszélve az energiatakarékos izzókról, amik 80%-kal kevesebb áramot használnak, ugyanakkor nyolcszor hosszabb ideig tartanak.
Ha már az elektromos áramnál tartunk, ne felejtsük el áramtalanítani az elektromos készülékeket, ha nem használjuk őket, hiszen a készenléti állapot kiaknázásával rengeteg energiát megspórolhatunk.
Ha nagyobb spórolásokra gondolunk, mindenkinek a fűtés kérdése jut eszébe. Ha szigeteljük a már meglévő házunkat, a meleget bent tarthatjuk a négy fal között. Az sem mindegy, hogy mivel fűtünk, a gázzal való fűtés egyre drágább lesz. Manapság a legújabb és legnépszerűbb fűtésrendszer a faelgázosító.
A közlekedés is meghatározó az életünkben. A sok kipufogógáz növeli a levegő szén-dioxid tartalmát, ami sajnos az üvegházhatáshoz, így a jégtáblák olvadásához vezet, ami nagyon sok további problémát hoz magával. Ezért kell megfontolnunk ezt a kérdést. Az embereknek kevesebbet kellene autóval utazniuk, az egyéni utazás helyett válasszuk inkább a tömegközlekedést.
Rövid távra a legjobb választás a bicikli, vagy ha gyalog megyünk a célállomásra, így nem csak óvjuk környezetünket, de egyúttal egészségesebbek is lehetünk.”
Ééééééééééééés taps, hogy elolvastad! :D
|